Kızdırma Bujisi Nedir?

Kızdırma Bujisi Nedir?

Kızdırma Bujisi Nedir?

Kızdırma bujisi, dizel araçlarda kullanılan ve yanma odasındaki ısıyı en uygun şekilde ayarlayan bir parçadır. Dizel motora sahip olan araçların ilk çalışma anında motor soğuktur. Soğuk haldeki yanma odasının ısısının artmasını sağlayan bu parça ısıtıcı görevi üstlenir. Benzinli olan araçlarda kızdırma bujisi bulunmaz fakat benzinli araçlar da bu sisteme benzer olarak yanma odasındaki ateşlemeyi başlatabilmek için ısı üreterek aracın ilgili sistemlerine aktarır. Yaklaşık olarak 10 cm civarındaki boyutlara sahip olan ısıtma bujileri 800 dereceye varan sıcaklıklara çıkabilir. Genel olarak dizel araçlarda bulunan gösterge panellerinde kızdırma bujilerinin simgesi yaydır. Yay şeklinde bir simge sönmeden basılan marş motorlarının etkisiyle kızdırma bujilerinde arızalar meydana gelebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için gösterge panelinde yer alan ısıtma lambası uyarısının sönmesini beklemelisiniz. Ardından marşa basarak motorun işlevini yerine getirmesini sağlayabilirsiniz.

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç sisteminde yer alan ürünler ya da parçalar zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak arıza gösterebilir. Kızdırma bujisinin arıza göstererek uyarı verebileceği durumların belirtileri şunlardır:

 • Bozuk olan bir kızdırma bujisi doğrudan motoru da etkisi altına alır. Bu nedenle ateşleme için gereken ısı sağlanamaz ve yakıt-hava karışımının ateşlenmesi için silindirler tarafından daha fazla basınç uygulanır.
 • Kızdırma bujisinin arızalanması motor sisteminde yanlış ateşlenmeye yol açacağından aracın performansında düşüklük görülür.
 • Egzoz borusundan gelen siyah dumanlar kızdırma bujisinin arızalandığına dair bir işaret olabilir.
 • Aracın uyarı gösterge panelinde kızdırma bujisi işaretinde yanıp sönme durumu var ise arızalı olduğu anlaşılabilir.
 • Araç ilk marşta çalışmıyor ya da zor çalışıyorsa kızdırma bujisi arızalanmış olabilir.

Kızdırma Bujisi Ne İşe Yarar?

Dizel motora sahip olan araçlarda ön ısıtma bujisi olarak da bilinen kızdırma bujisinin görevleri şunlardır:

 • Kızdırma bujisi araç üzerindeki yanma odalarının ısıtılmasını sağlar.
 • Egzoz emisyonlarının azalmasına destek olan ve sarsıntılı çalışma sistemini engellemeye yarayan kızdırma bujisi, dizel motoru soğukken bile kolay bir şekilde harekete geçirir.
 • Yanma odasındaki ihtiyaç olan kıvılcımın üretilmesini sağlayan kızdırma bujisi, aracın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kızdırma Bujisi Arızası Neden Olur?

Kızdırma bujisinde ortaya çıkan herhangi bir arızanın nedeni motor ile direkt olarak bağlantılı olabilir. Motorun etkilenmesi ise araç sisteminde pek çok soruna yol açacağından dolayı kızdırma bujisinin neden arızalandığı tespit edilmelidir. Kızdırma bujisinin arızalanmasına yol açan nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Kızdırma bujisi gösterge panelinden gelen uyarı ışığının sönmesini beklemeden direkt olarak marşa basmak
 • Araç kontağını uzun süre açık bir şekilde bırakmak
 • Akünün zayıf olduğu bilindiği halde uzun süre marşa basmaya devam etmek

Belirtilen bu durumlar kızdırma bujisinin bozulmasına neden olabilir. Bujinin bozulması sonucunda özellikle soğuk havalarda motor ısınmadığı için aracınız hiç hareket etmeyebilir ya da yarı yolda kalabilir. Dolayısıyla kızdırma bujisinin arızasına neden olan faktörü tamir edebilmek için bir oto servisten destek almanız gerekir.

Kızdırma Bujisi Fiyatları

Kızdırma bujisi fiyatları ürünün modeline, markasına, araca olan uygunluğuna ve diğer teknik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterse de ortalama hesaplandığında 50 TL ve 300 TL arasındadır. Kızdırma bujisinin arızalanması araçta pek çok sorunun ortaya çıkmasına ve sürüş güvenliğinin azalmasına yol açar. Siz de kızdırma bujisini değiştirmek için size en uygun olan oto servisini ziyaret edebilir ve aracınızın çalışma mekanizmasını koruyarak hem kendinizi hem de trafiğin akışını güvence altına alabilirsiniz.

Dizel Arabada Buji Olur Mu?

Benzinli arabanın aksine dizel arabada kızdırma bujisi yer alır. Ateşleme bujisi bulundurmayan dizel araba, motorun harekete geçmesini sağlamak için hava ve yakıt karışımını kızdırma bujisi aracılığıyla ısıtır. Ön ısıtma bujisi olarak da geçen bu parça, dizel motor üzerinde yer alan silindirlerin çalışmasından önce ısınmasına olanak tanır. Termal difüzyonun artmasından kaynaklı olarak aracın çalışma mekanizması daha kolay bir şekilde harekete geçer. Kızdırma bujisinin metal, seramik ve çelik gibi kendi arasında farklı çeşitleri olabilir.

Kızdırma Bujisi Arıza Zararları

Kızdırma bujisi arızalı ise otomobil özellikle soğuk günlerde hiç çalışmayabilir, sarsıntılı olarak hareket edebilir ya da normale oranla daha geç sürelerde çalışmaya başlayabilir. Aynı zamanda kızdırma bujisinin arızalanması egzozdan siyah duman çıkmasına neden olur. Bazı zamanlarda ise kullanıcı hatasından kaynaklı olarak arızalanan kızdırma bujisi, bilinçsiz bir şekilde değiştirilmeye ya da tamir edilmeye çalışıldığı zamanlarda da etrafındaki parçaların hasar almasına yol açabilir. Motor ve çevresine zarar vermeden kızdırma bujisi hakkında gerekli kontroller yapılmalı ve arızalanan buji sökülerek yenisi ile değiştirilmelidir.

Kızdırma Bujisi Arızası Yakıtı Etkiler Mi?

Kızdırma bujisi bir nevi ısıtıcı görevi üstlendiğinden direkt olarak araç ısınana kadar yakıt sistemi üzerinde de etki eder. Bu nedenle arızalı bir kızdırma bujisine sahip olan bir araç, ısınma sürecinde normale oranla daha fazla yakıt tüketme eğilimine girer ve aracın çalışma fonksiyonlarında düşüşler gözlemlenir. Dolayısıyla rutin kontroller sırasında aracınızda motor testi yaparken mutlaka motor üzerinde ateşleme kaçağı olup olmadığını kontrol etmeli ve motorun performansını da bu doğrultuda değerlendirmelisiniz. Aksi durumda aracın yakıt tüketimi artar ve çalışma performansında aksaklıklar görülür. Bu sorunların önüne geçmek için kızdırma bujisi ve motorun çalışma mekanizması kontrol edilmeli ve arıza durumunda gerekli tamir ya da değişim işlemleri yapılmalıdır.