Motor Kulağı (Motor Takozu) Nedir?

Motor Kulağı (Motor Takozu) Nedir?

Motor Kulağı (Motor Takozu) Nedir?

Motorun tekerleklere güç sağlarken dengeyi koruması gerekir. Bu nedenle motor bağlantısı için motor kulağı adı verilen sabitleyici parça kullanılır. Motor takozu olarak da bilinen bu parçaların boyutları, üretim malzemeleri ya da şekilleri farklı olsa da işlevleri aynıdır. Pek çok otomobilde şanzıman ve motor birbirine kenetlenerek sabit bir hal alır. Bu sabitleme işlemi için üç ya da dört motor takozunun kullanılması yeterlidir. Metal ya da kauçuk gibi malzemelerden üretilen motor takozları, motor tarafından oluşturulan tork ve kuvvete karşı dayanıklılık gösterir. Aynı zamanda kauçuk yapısı titreşimleri emerek metal yüzeye sürtünmesini engeller.

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arızalı olan bir motor kulağının üzerinde çatlaklar, metal yüzeyi üzerinde ezilmeler, kauçuğun iç bölgesinde yırtıklar ve buna bağlı olarak gelişen sıvı sızıntıları olabilir. Herhangi bir motor kulağının arızalanması durumunda diğerlerine ekstra olarak yük biner. Oluşan baskı sonucunda ise yırtılmalar meydana gelebilir. Bu nedenle bir motor kulağının arızalanması çoğu zaman diğer motor kulaklarını da bozar. Motor kulağı kırılınca aracınızın üzerinden motor düşmez. Fakat motor üzerinde bulunan diğer parçalar zarar görür. Hızlandığınız ya da motor freni yaptığınız zaman aracınızdan gelen tıkırtı sesleri, motorun gevşek olduğunun ve motor kulağının sabitleyici işlevini yerine getirmediğinin iyi bir göstergesidir.

Motor Takozu Ne İşe Yarar?

Aracın motorunun sabitlenmesine yarayan motor takozunun araç için önemi büyüktür. Motor takozu, motorun alt bölgesinde bulunur ve sistemin yol açtığı titreşimi emer. Bu sayede viraj gibi dönüşlere geldiğiniz zaman aracınız kendi sistemini koruyarak savrulmadan hareket edebilir. Dolayısıyla otomobil motorunun güvenli bir şekilde çalışması ve motor hızının artması durumunda aracın sağ ya da sol bölgelere doğru savrulmaması için motor takozu kullanılır.

Motor Takozu Sesi

Motor takozunun kırılması ya da kopması durumunda çeşitli ses problemleri meydana gelebilir. Çünkü motor takozu kırıldığı zaman motor bölgesi tam olarak sabitlenemez ve siz seyir halindeyken sarsılır. Bu sarsıntıdan ve titreşimden kaynaklı olarak motor takozundan sesler gelir. Motor takozunun kırılması aynı zamanda motora sabit olarak bağlanmış olan egzoz sistemini de etkileyebilir. Bu parçalarda titreşim, çarpma ya da tıkırtı seslerinin duyulması normaldir.

Motor Kulağı Değişimi

Motor kulağı arızalandığı zaman mutlaka bir oto servisten destek alıp değiştirmeniz gerekir. Bu değişim işlemine başlamadan önce araba markası ve modeli göz önüne alınır. Daha sonra aracın motorunun sağlamlığı test edilir ve motor takozu sökülür. Bu işlem sırasında motor takozunun bağlı olduğu bölgeden ayırmak için cıvatalar yerinden çıkartılır. Son olarak motor takozları aynı yuvaya takılarak değişim işlemi gerçekleştirilir.

İyi Motor Nasıl Anlaşılır?

Özellikle ikinci el araba satın almak isteyen kişiler motorun iyi olup olmadığı konusunda endişeye düşer. Bu konuda bir fikir sahibi olabilmek için öncelikle motorun sesini dinlemeniz gerekir. Motor düzgün bir şekilde çalışıyorsa çıkan ses normaldir ve kulağınızı tırmalamaz. Motor sesinin yanı sıra motorun ısındıktan sonra verdiği reaksiyonlar da önem arz eder. Bu nedenle motor ısınınca yağ sıçraması yapıp yapmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Eğer yağ sıçraması ve yanık yağ kokusu geliyorsa aracın motorunun iyi olmadığı anlaşılır. Fakat yağ seviyesi ve çıkan gri dumanların yoğunluğu ile ilgili herhangi bir problem yoksa motorun iyi bir şekilde çalıştığı söylenebilir.

Motor Kulağı Kopması

Motor kulağının kopması durumunda motor sistemi sabitlenemez ve seyir esnasında araç sağa ve sola doğru savrulabilir. Kalıcı bir hasara neden olan motor kopmasının nedeni motorun aldığı darbeler ve çeşitli sarsıntılardır. Motorun darbe alması sonucunda motor kulağının kopması, çok sık rastlanan bir durumdur. Fakat herhangi bir darbe yoksa motor kulağının kendiliğinden kopması söz konusu değildir.

Motor Kulağı Tamiri

Motor kulağı kopma, aşınma, zedelenme ve yırtılma gibi durumlardan dolayı arızalanır. Bu arızanın tamir edilmesi yerine direkt olarak hasarlı motor kulağının çıkarılıp yerine yeni motor kulağının takılması gerekir. Çünkü meydana gelen hasarlar kalıcıdır ve tamir edilse bile yeniden kırılma riski vardır. Bu nedenle herhangi bir sorun ile karşı karşıya geldiğiniz zaman oto servisten destek alarak motor kulağının değişimini sağlamanız önerilir.

Motor Takozu Arızası Belirtileri

Motor ve şanzıman arasında bağlantı kurulmasını sağlayan motor takozunun araç için önemi büyüktür. Bu parça çeşitli sebepler dolayısıyla arızalanabilir. Bu durumda aşağıdaki arıza belirtileri ile karşı karşıya kaldığınız zaman destek almanız gerekir:

  • Sürüş esnasında hissedilen yoğun titreşim gücü
  • Yüksek motor devrinde giderken gazı bırakma esnasında aracın zıplaması
  • Virajlara girerken aracın sağ ya da sola doğru savrulması
  • Motor üzerinden çeşitli tıkırtı seslerinin gelmesi

Motor Kulağı Titreme Yapar mı?

Motor kulağının en önemli işlevlerinden birisi titreşimi emme gücüdür. Bu nedenle motor kulağının arızalanması durumunda seyir esnasında yoğun bir şekilde titreşim hissedilebilir. Bu durum sürücünün konforunu düşürür ve trafik güvenliğini riske atar. Dolayısıyla aracınızda normale göre daha fazla bir titreşim ya da sarsılma hissediyorsanız motor kulağını kontrol ettirmek için ilgili oto servislere gitmeniz gerekir.

Motor Takozu Bozuksa Ne Olur?

Motor takozunun bozulması durumunda aracınızın motoru düzgün bir şekilde sabitlenemez. Sabitlenmeyen motor ise işlevini düzgün bir şekilde yerine getirmeyerek çeşitli tıkırtı seslerine ve hasarlara neden olur. Bu durumdan soğutucu hortumlar, bağlantı kabloları, egzoz boruları ve diğer motor aksamları da etkilenebilir. Aracınızın mekanik yapısının zarar görmemesi için bozuk olan motor takozunu değiştirmeniz gerekir.